Pridané: 29. novembra 2011 | Autor: admin

Lacné kuchynské linky

Najefektívnejšou cestou, ako získať lacnú kuchynskú linku alebo iný nábytok, je samozrejme internet. Môžete tu porovnávať medzi obrovským množstvom výrobcov, sledovať akciové ceny, rozmery, farebnú dostupnosť a mnohé detaily. Výrobcovia liniek sa snažia prispôsobiť výrobu aj menej solventným zákazníkom a tak je naozaj z čoho vyberať. Nevýhodou internetového predaja je, že si na linku nemôžeme siahnuť, zistiť, ako sa otvárajú dvierka, čo sa nachádza vnútri linky a podobne. Na to všetko sa však môžeme opýtať online. No nie každému takýto spôsob vyhovuje. Vtedy nám nezostáva nič iné, len sa vybrať do špecializovaných predajní a vyberať priamo tam. Čo sa týka akciových cien – tie môžu byť naozaj príjemným prekvapením. Polovičné zníženie cien urobí aj luxusnú linku prístupnú takmer každému.

Cenu kuchynských liniek samozrejme určuje aj spôsob výroby. Ak sa korpusové diely vyrábajú sériovo v štandardných rozmeroch na moderných CNC strojoch, budú oveľa lacnejšie, ako výroba na zákazku. To však neznamená, že nebudú kvalitné. CNC výroba slávi obchodné úspechy nielen kvôli kvalite, variabilnosti, jednoduchej montáži, ale hlavne kvôli nízkej cene. Samozrejme si treba uvedomiť, že použitie lacnejších materiálov prináša riziká poškrabania či otlčenia povrchu. To však nie je dôvod, aby sme sa obávali kupovať ich. Aj pri drahých linkách môže veľmi rýchlo dôjsť k malým nečakaným nehodám.
Príprava na výber kuchynskej linky

Ako sa rozhodnúť? V prvom rade si musíme uvedomiť, či už sme v kamennej predajni, alebo si prezeráme obrázky na internete, že to, čo vidíme, je pozlátka, dizajnové riešenie, ktoré linku predáva. Ani auto by sme nekupovali len na základe vzhľadu karosérie. Potrebujeme vedieť výkon a technické parametre. Podobné je to aj pri kuchynských linkách. Nedajme sa zlákať veľkolepým vonkajším vzhľadom. Musíme si dôkladne pozrieť aj vnútorné priestory, spôsob uchytenia dvierok, dokonca aj zadnú dosku linky, ktorú síce nikto nevidí, ale ak nemá napríklad vetracie otvory, môže nám v budúcnosti narobiť kopec problémov. Ak takúto možnosť nemáme, neváhajme a kontaktujme predajcu, alebo priamo výrobcu, kde by sme sa toto všetko mali dozvedieť.
Korpus, pracovná doska, dvierka a zásuvky

V podstate sa každá kuchynská linka skladá z rovnakých komponentov (korpus, kovanie, pracovná doska, dvierka, zásuvky, prídavné súčasti). Korpus je plošný materiál, z ktorého sa vyrába takzvaná kostra. Korpus je zároveň nosnou plochou pre vnútorné vybavenie skríň. Pri lacných kuchynských linkách býva najčastejšie vyrobený z drevotriesky o hrúbke 18 mm (na Slovensku). V Poľsku je to zvyčajne 16 mm, kým napríklad v Slovinsku až 21 mm. Čo sa týka kvality, nejde tu až tak o hrúbku, skôr o tlak, ktorým bola drevotrieska zlisovaná a v kvalite spojív. Toto však môžeme vidieť iba pri reze drevotriesky a tak sa budeme musieť spoľahnúť na informácie predajcu (výrobcu).
Kovanie a doplnky

Pod pojmom kovanie si nepredstavujeme iba samotné pánty, ale aj drôtené koše vnútri linky či výsuvné boxy. V súčasnosti sa používajú vysokokvalitné typy kovania, ktorých cena nie je vysoká. No aj tak by nám predajca nemal odmietnuť preukázať certifikát kvality ku kovaniu. To by sa malo týkať aj rôznych typov karuselov, zabudovaných v linke, alebo výsuvných boxov. Moderné kovanie, vybavené tlmeným – tichým dovieraním by malo mať test kvality, tak sa ho nebojme žiadať.
Pracovná kuchynská doska

Pracovné dosky by mali mať štandardnú hrúbku 38 mm, no vyrábajú sa aj 28,50,dokonca aj 60 mm. Veľkú pozornosť pri výbere venujeme povrchovej úprave a odolnosti dosky voči teplotám a poškriabaniu. Dvierka, vyrobené z MDF materiálu, alebo u rustikálnych či luxusnejších kuchýň z masívu, možno kúpiť v širokej škále povrchových úprav od klasiky až po módny vysoký lesk. Drevený vzhľad dvierok však môžeme zameniť za moderné hliníkové rámčeky so sklenenou výplňou, ktoré sú tiež cenovo prijateľné.
Lacné katalógové kuchynské linky

Aj pri kúpe sériovo vyrábaných kuchynských liniek si nemusíte dať nanútiť štandardné prevedenie. Žiadajte výšku a hĺbku linky tak, aby vyhovovala vám. Porovnávajte realitu s vašimi predstavami. V spolupráci s predajcom určite nájdete tú pravú a vhodnú kuchynskú linku pre váš byt.

Rate this post
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.