Pridané: 12. februára 2015 | Autor: admin

Krby a kachľové pece ako alternatívne systémy vykurovania pre moderné stavby

Súčasné trendy v stavebníctve sa vyberajú najmä smerom optimalizácie energetickej náročnosti budov a zníženia spotreby energií na čo najnižšiu úroveň. Tento smer sa dotýka aj vykurovacích telies umiestňovaných do domácností, ktoré musia palivo spaľovať naozaj efektívne a bez zbytočných strát. Práve takými telesami sú aj alternatívy bežných systémov, a to krby či najmä kachľové pece. Ich výhodou je okrem účinného vykurovania aj dizajnová stránka, ktorou interiér výrazne zatraktívnia a prinesú doň nenahraditeľnú atmosféru. Poďme sa preto bližšie pozrieť na aktuálne možnosti týchto vykurovacích telies.

 

krby-bratislava-dmstudio.sk

Krbové vložky zabezpečia vysokú účinnosť spaľovania paliva

Moderné stavby už dávno zabudli na tradičné otvorené krby, ktorými teplo utekalo doslova hore komínom. Základnou súčasťou dnešných krbov sú krbové vložky eliminujúce úniky tepla a umožňujúce plnohodnotné horenie a využitie paliva v čo najväčšej miere. Ich prepracovaná technológia zabezpečuje až 80% účinnosť spaľovania spolu s nenáročnou starostlivosťou o udržanie tepla domova. Prikladací interval dreva môže byť rôzny v závislosti od technológií použitých v stavbe krbu. Pri akumulačných krboch je to ale radovo každých 6 – 8 až 12 hodín.

Na stavbu krbu si určite zavolajte odborníkov!

Možno sa zdá, že stavba krbu nie je žiadna veda, ale realita potvrdzuje opak. Nestačí mať len voľný priestor, napojiť vložku na odvod spalín a niečím krb obostavať. Je potrebné myslieť na to, že na spôsobe šírenia tepla z paliva sa nepodieľa len samotná krbová vložka, ale aj obostavba krbu, a preto by ste jeho stavbu mali nechať radšej na skutočných odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami. Všetko treba správne nadimenzovať, od prívodu vzduchu, cez prepočty sálavých plôch, odvetranie, hrúbky izolácií, protipožiarnu bezpečnosť a mnoho iného. Všeobecne platí, že čím viac máte o krboch informácií, tým skôr vyhľadáte odborníka.

 

krbove-vlozky-dmstudio.sk

Kachľové pece

Okrem krbov môžete ako alternatívny zdroj vykurovania zvoliť do svojej domácnosti aj kachľové pece. Tie je možné dokonca okrem doplnkového kúrenia využiť aj ako hlavný zdroj a napojiť ich na centrálne vykurovanie, pokiaľ sa jedná o typ spotrebiča s teplovodným výmenníkom. Podstatné je, že do nich naraz viete naložiť viac dreva, pričom si takto zvyšujete komfort obsluhy. Kachľové pece majú úžasnú tepelnú zotrvačnosť a teplo, ktoré z nich sála je blahodarné pre zdravie človeka.

Krby a kachľové pece ako alternatívne systémy vykurovania pre moderné stavby
5 (100%) 1 vote
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.