Pridané: 11. októbra 2011 | Autor: admin

Matrace

Kvalitné podmienky pre kvalitný spánok netvorí len posteľ či posteľný rošt, no najmä správny matrac. Posteľ a rošt slúžia len ako stabilizačné zariadenia určené na pevné držanie matraca. Správnym typom matraca pre naše telo si zabezpečíme neoceniteľný zdravý spánok, ktorý nás bude sprevádzať celým ďalším dňom. Vďaka nemu budete maximálne oddýchnutý, čo sa prejaví na vašom pracovnom výkone či duševnej pohode. S nekvalitným matracom sú spojené najmä bolesti krčenej či krížovej oblasti chrbtice. Práve bolesť pôsobí na naše vnútorné prežívanie a spôsobuje, že sme oveľa nervóznejší ako inokedy. S kvalitným matracom sa vám už nič podobné nemôže stať.

 

Matrac ako sendvič

 

V súčasnosti majú spotrebitelia možnosť širokého výberu matracov. Výrobcovia ponúkajú širokú škálu materiálov a typov ich spracovania. Je možné zvoliť si matrac vyrobený výlučne z jedného materiálu či kombinované matrace, ktoré sú vyrábané na spôsob sendviča. Jednotlivé materiály sú v priereze matraca usporiadané presne tak ako pečivo a obloha sendviča.

 

Materiály na výrobu matracov

 

Každý materiál sa vyznačuje charakteristickou tvrdosťou. Rozoznávame tri základné stupne tvrdosti, a to mäkký, stredný a tvrdý. Najmäkším materiálom je PUR pena, často známa taktiež pod pojmom molitan. Matrac, ktorý by bol vyrobený výlučne z PUR peny by bol veľmi mäkký, preto by neposkytoval dostatočnú oporu tela. Z toho dôvodu sú takéto matrace zväčša spevnené pružinami alebo je PUR pena použitá len ako jedna vrstva v sendvičovom matraci. PUR pena je typická tým, že pôsobením tlaku sa zmenšuje objem peny. Po niekoľkých rokoch používania sa matrac s vrchnou vrstvou z PUR peny zvykne zbiť, čím sa matrac stáva zdravotne škodlivým. Z toho dôvodu sa na vrchnú vrstvu matracov často používajú iné materiály, ako napr. pamäťová pena, ktorá okrem iného presne vyrysuje tvar tela. Celá oporná sústava tak bude počas spánku uložená v jej prirodzenej polohe.

Tvrdosť matracu zas dodáva kokosové vlákno, ktoré je jedným z najtvrdších materiálov. Nachádza sa obyčajne v strednej vrstve matraca, aby telo nebolo v priamom kontakte s týmto tvrdým materiálom.

Rate this post
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.