Pridané: 28. júna 2017 | Autor: admin

Stavba bazéna a jeho montáž: Na čo všetko je potrebné sa pripraviť?

Bazén je pripravený na kúpanie, konečne môže začať zábava!” Veta, ktorú túži vysloviť nie jeden milovník domáceho letného kúpania vonku na záhrade, chate či pri svojom domčeku. Aby ste si to mohli pokojne povedať aj vy a byť spokojní s celkovým výsledkom, musí tomu predchádzať viac prípravných úkonov. Kúpiť záhradný bazén ešte neznamená, že je ihneď pripravený na použitie. Je potrebné splniť viac úkonov pred jeho usadením do zeme či pred jeho montážou …

bazeny-albixon.sk

Správne zameranie a výkopové práce

Nezáleží, či budete riešiť samonosný alebo prelivový bazén do záhrady, ako prvé musíte zrealizovať zameranie a výkopové práce. V rámci týchto prvotných úkonov treba dodržať presné rozmery pre samotný výkop, ktoré je najlepšie vysypať pieskom pre lepšiu orientáciu pri výkopových prácach. Až potom je dobré pustiť sa do výkopu samotnej jamy pre budúci bazén. Už vtedy myslite aj na miesto pre odvod vody, určite si aj to, kde bude budúca technologická šachta pre filtráciu, respektíve pre protiprúd. Ak máte takú možnosť, je možné ju umiestniť v dome alebo záhradnom domčeku.

Úprava dna výkopu a odvodnenie základovej dosky

Po týchto prvotných prípravných prácach možno prejsť k ďalším. Konkrétne treba upraviť dno jamy pre bazén – najlepšie bude vysypať ho štrkom. Tiež nezabudnite na inštaláciu drenážneho potrubia, aby ste vytvorili účinné odvodnenie spodnej časti pod bazénom. Následne použite správnu frakciu kameniva (štrku) (ideálne je použiť frakciu 8 – 16), ktoré treba uložiť v dostatočnej výške(tá by mala byť minimálne 20 centimetrov od zeme).Do takto pripraveného štrkového lôžka je možné nainštalovať potrebné drenážne potrubie, pri ktorom sa musí dodržať potrebný spád na odvod vody do pripraveného miesta. Nezabúdajte na dostatočné zhutnenie štrkového podkladu a tiež na použitie geotextílie. Drenážne potrubie musí byť obalené do špeciálnej textílie, aby po jeho zasypaní štrkoma pôdou neprišlo k upchatiu daného potrubia a ono plnilo svoju funkciu pri odvádzaní vody. Nepodceňte ani tento úkon, pretože to môže spôsobovať neskoršie problémy, napríklad časté podmývanie podkladu a základovej dosky pod bazénom, neskoršie sadanie podkladu v dôsledku narušenia podložia a podobne.

Betónovanie základovej dosky

Po úspešnom zrealizovaní vyššie popísaných prác je možné pristúpiť k samotnej betonáži základovej dosky pod bazén. Pri samonosnom či prelivovom bazéne tento úkon konkrétne zahŕňa vyrovnanie podkladu, inštaláciu železných “kari” sietí na spevnenie betónového podkladu a meranie vodorovnosti spojenú s presnou kontrolou výšok. Presnosť výšok a dodržanie rovnosti základovej dosky pri stavbe bazénu je rozhodujúcim atribútom. Aj z toho dôvodu je potrebné zrealizovať to čo najpresnejšie a najprecíznejšie s minimom odchýlok a nerovností na podklade. V tomto smere je možné na elimináciu celkových nerovností na základovej doske využiť takzvanú nivelačnú stierku (na úplné a detailné vyrovnanie základovej dosky).Celková hrúbka betónovej dosky by mala byť na úrovni aspoň 20 centimetrov.

Montáž skeletu a technológií

Až po dôkladnom vyzretí betónovej základovej dosky je možné pristúpiť k samotnej montáži bazéna spolu so šachtami. V prípade, keď je bazén úspešne umiestnený na základovej doske a vhodne upevnený, je možné pristúpiť k inštalácií všetkých bazénových technológií (prípadne k zapojeniu drenážneho čerpadla). Po finalizácii uvedených prác nezabudnite na kontrolu funkčnosti bazénovej technológie (filtračného zariadenia) a tesnosť spojov a potrubí.

Záverečné terénne úpravy a “zábava” môže začať

Následne možno začať s montážou alebo obetónovaním bokov bazéna, tiež ku kotveniu stien prípadne k príprave štrkového lôžka pod budúcu dlažbu okolo bazéna. V tejto finálnej fáze možno zrealizovať samotné terénne úpravy v tesnej blízkosti svojho bazéna. Po všetkých týchto úkonoch sa končí stavba bazéna a jeho montáž. Môže nasledovať už len zábava. Pokiaľ sa vám zdá toho veľa, nezúfajte, ak nemáte času nazvyš, či nie ste si istí svojou zručnosťou pri všetkých stavebných úkonoch, vždy je tu možnosť spoľahnúť sa na viac ako 25 ročné skúsenosti dlhoročného a popredného výrobcu a predajcu bazénov, ktorý vám pomôže so stavbou či montážou vašej “umelej” vodnej nádrže na kúpanie priamo u vás doma.

Stavba bazéna a jeho montáž: Na čo všetko je potrebné sa pripraviť?
5 (100%) 2 votes
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.